Porady weterynaryjne

ZALETY STERYLIZACJI I KASTRACJI


PIELĘGNACJA PSICH ŁAP ZIMĄ

Patrząc za okno trudno uwierzyć, że mamy zimę, a jednak…

Okres zimowy jest trudną porą roku dla naszych psów. Chodniki posypywane solą lub piaskiem oraz różnice temperatur pomiędzy domem a dworem (w domu włączone ogrzewanie, często zbyt wysoka temperatura dla psa, a przecież pies poci się w przestrzeniach międzypalcowych), zmrożony śnieg bardzo niekorzystnie wpływają na psie łapy, a w szczególności opuszki.

 

Łatwo dochodzi do uszkodzenia opuszek co objawia się:

a)      Bolesnością łap

b)      Nagłą kulawizną (pies kuleje na jedną bądź naprzemiennie na kilka łap)

c)       Pęknięciami opuszek

d)      Stanami zapalnymi w okolicy opuszek i przestrzeni międzypalcowych

e)      Niechęcią do spacerów, skomleniem podczas chodzenia

f)        Wylizywaniem / gryzieniem łap

 

Oto kilka rad co zrobić, aby zapobiegać uszkodzeniom opuszek i dzięki temu pozwolić naszym pupilom w pełni cieszyć się okresem zimowym i szaleństwem na śniegu:
1.       Po pierwsze i najważniejsze HIGIENA !!!!

Po każdym spacerze łapy należy dokładnie wytrzeć z wody, resztek śniegu, piasku i soli, a najlepiej opłukać w letniej wodzie
2.      Pielęgnacja pazurów i włosów na łapach.

Przerośnięte pazury mogą być przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia, a nawet powodować kulawiznę. Z kolei zbyt długie włosy są miejscem gromadzenia się piasku, ziemi oraz przyczepiania grudek lodu. To może prowadzić do mikrouszkodzeń opuszek oraz opóźniać gojenie już powstałych. Warto w okresie zimowym szczególnie zadbać o psi pedicure
3.      Smarowanie łap specjalnymi preparatami do pielęgnacji.

W sklepach dostępne jest sporo preparatów (m.in. Winterpad krem dla psów i kotów (Geulincx ICF); Paw Wax (Dermapharm); Winter Shoes –balsam do łap (OverZoo); Feet balsam (Baephar); Propolisowy sprey do pielęgnacji łap (Baephar) o różnym składzie ,a za tym idzie o różnych właściwościach (ochronnych, nawilżających itp). Po dobraniu odpowiedniego środka dla naszego psa, ważne jest aby stosować go regularnie, a nie tylko od czasu do czasu, bo tylko regularne stosowanie przyniesie oczekiwane efekty.

 

fragm. artykułu Sybilli Berwid-Wójtowicz:  „Większość dostępnych produktów jest opartych w swoim składzie na parafinie (Parafinum)lub wazelinie (petroleum), lub zawierające naturalne woski pochodzenia zwierzęcego (lanolina, propolis). Producenci dodają też różne wyciągi roślinne/ziołowe które mają mieć dodatkowy „kojący wpływ” na obolałe opuszki. (…)

Najważniejsze funkcje chemiczno-kosmetyczne składników bazowych w preparatach smarujących:

PARAFINA – tworzy tłusty film odporny na działanie chemiczne, nie ma działania nawilżającego i odżywiającego, a głównie ochronne. Do stosowania  przed wyjściem tworzy tłusta warstwę, niektóre psy się „rozjeżdżają” na śliskich powierzchniach. Jako baza w maściach powinna być z dodatkiem innych składników, które mają działanie odżywcze i nawilżające.

WAZELINA – delikatniejsza i o właściwościach nawilżających. Tworzy tłustą warstwę, ale może szybko się wchłaniać i ścierać, dlatego polecana bardziej w preparatach pielęgnacyjnych po spacerze. (…) Czysta wazelina kosmetyczna jest niepolecana do pielęgnacji łap przed wyjściem na mróz, bo może nawet powodować zwiększone odmrożenia opuszków, a nie ich ochronę! Natomiast polecana w preparatach do pielęgnacji po spacerze (…) Polecane są maści oparte na wazelinie z dodatkiem witaminy A do smarowania na wieczór opuszek łap po ostatnim spacerze, mające skutecznie wspomóc regenerację.

GLICERYNA – uwaga na preparaty oparte na glicerynie! Muszą zawierać dodatki nawilżające i odżywcze, gdyż ta substancja powoduje silne wysuszanie ponieważ „wyciąga” cząsteczki wody z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię. Ma właściwości silnie wygładzające i nawilżające jednak przy obniżonej wilgotności powietrza (a w zimie w domu głównie jest „sucho”), możemy preparatem na bazie gliceryny pogorszyć stan łap, a nie poprawić.

LANOLINA, PROPOLIS – naturalne woski pochodzenia zwierzęcego, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie pielęgnacyjne i najbardziej naturalne dla opuszków naszego psa. (…)

Niedobory wychodzą w zimie….

Problemy z opuszkami mogą też być spowodowane niedoborami lub gorszym przyswajaniem niektórych składników z diety, co przyczynia się do cienkiej nadwrażliwej skóry i łamliwej sypiącej się sierści. Jednak pamiętaj, żeby na własną rękę nie podawać suplementów zawierających cynk, biotynę i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz kwasy NNKT Omega 3 i 6 (…) Zawsze skonsultuj podawanie takich preparatów z lekarzem weterynarii lub specjalistą żywienia zwierząt (zootechnikiem).”                  
 

archiwum porad:

JAK POMÓC NASZYM PUPILOM PRZETRWAĆ SYLWESTRA??